Maskun seurakunta

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

17,4 %

Äänestäneitä 979
Äänioikeutettuja 5622

Ennakkoäänestysprosentti

9,6 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

15,4 %

Äänestäneitä 40
Äänioikeutettuja 260

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 23 kpl
Valituista uusia 9 kpl
keski-ikä vuotta 56 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Kaija Järä luokanopettaja 9 Keskiryhmien 246,00 * 66
Mari Karsio  Lakimies, varatuomari 16 Arjen Lähettiläät 231,00 * 76
Tuulikki Karru luokanopettaja 33 Lemu-Askainen 203,00 * 41
Kai Sinkkonen tuotantopäällikkö 28 Partiolaiset 128,00 * 59
Salla Miesvirta  Terveydenhoitaja 11 Keskiryhmien 123,00 * 40
Tapio Saarinen Eläkeläinen 21 Arjen Lähettiläät 115,50 * 48
Seija Tuunanen  Diplomikielenkääntäjä/ Eläkeläinen 36 Lemu-Askainen 101,50 * 38
Rauno Aulio eläkeläinen 5 Keskiryhmien 82,00 * 28
Mauri Halme Maanviljelijä 14 Arjen Lähettiläät 77,00 * 31
Pertti Veräjänkorva Maaseutuyrittäjä/ Eläkeläinen 39 Lemu-Askainen 67,67 * 35
Antti Hulmi  sähköasentaja, eläkeläinen 23 Maskun Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat 67,00 * 21
Henna Leime  lastenohjaaja 4 Nuorten lista 66,00 * 66
Hanna Vesterinen  Lähihoitaja 31 Partiolaiset 64,00 * 36
Pirkko Helenius Yrittäjä, Kirjanpitäjä 6 Keskiryhmien 61,50 * 27
Riitta Mäki-Turja-Gönroos  kasvaTusTiet.maisteri 18 Arjen Lähettiläät 57,75 * 29
Tarja Tähkäpää perhepäivähoitaja/maanviljelijä 37 Lemu-Askainen 50,75 * 34
Marja-Leena Kallio Eläkeläinen 10 Keskiryhmien 49,20 * 21
Hannu Kankarjärvi Työnjohtaja 15 Arjen Lähettiläät 46,20 * 15
Riikka Kankare  kouluohjaaja 29 Partiolaiset 42,67 * 15
Outi Rautalin Fysioterapeutti 13 Keskiryhmien 41,00 * 19
Seppo Uotila Tarkastaja/Eläkeläinen 38 Lemu-Askainen 40,60 * 26
Toivo Nieminen Turvallisuuskoordinaattori 19 Arjen Lähettiläät 38,50 * 14
Sari Mäkiö  terveystieteiden maisteri 2 Vihreä kirkko 37,00 * 26

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Eija Nilsson   Yrittäjä 12 Keskiryhmien 35.1429 18
Pauli Lehtonen   Tietohallintopäällikkö 35 Lemu-Askainen 33.8333 25
Päivi Koivisto   lastenohjaaja 25 Maskun Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat 33.5 18
Petri Linkoala   Rakkeusalan opettaja 17 Arjen Lähettiläät 33.0 14
Pekka Karppi   Fysioterapeutti 32 Partiolaiset 32.0 13
Kari Hujala maanviljelijä 7 Keskiryhmien 30.75 17
Jyrki Koivukangas   Artesaani/ Eläkeläinen 34 Lemu-Askainen 29.0 4
Jarmo Pahikkala   Konemyyjä 20 Arjen Lähettiläät 28.875 4
Seija Jaakkola   Artesaani 8 Keskiryhmien 27.3333 10
Nita Karlsson   Myynti ja Markkinointi 30 Partiolaiset 25.6 5
Reijo Vuorinen Tietotekniikan ins. 27 Maskun Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat 22.3333 14
Raili Selinheimo   lehtori, yrittäjä 3 Vihreä kirkko 18.5 11
Petri Jalo   taksinkuljettaja 24 Maskun Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat 16.75 7
Pekka Koskinen Av. ulosottomies (evp) 26 Maskun Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat 13.4 7
Paula Hakanen   yrittäjä 22 Maskun Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat 11.1667 0

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja